Двама преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“ са удостоени с почетното отличие „Неофит Рилски“

С гордост споделяме, че двама изявени преподаватели от училището по изкуства в град Добрич  – старши учителите Детелина Георгиева-Картелова и Мария Попова, са удостоени с престижното почетно отличие „Неофит Рилски“ за дългогодишна, цялостна и професионална трудова дейност в системата на предучилищното и училищното образование.

В своята работа г-жа Детелина Георгиева-Картелова има значим принос за развитието на училищната общност с възможностите си да мотивира учениците да развиват езикови умения, критично мислене и активна гражданска позиция. Тя е координатор към Асоциацията на Кеймбридж училищата в България и е ментор по програма „Фулбрайт“. Под нейно ръководство училищният отбор участва в състезанието „Евроскола“ и постига отлични резултати като печели участие в програмата в Страсбург.

Поредно признание за качеството на образованието и всеотдайността на учителите от Фамилия Охридски е и присъждането на награда „Учител на годината“, към Синдиката на българските учители, на Мария Попова, която е отличена с наградата „Учител на годината“ в направление „Изкуства и спорт“.

Г-жа Мария Попова е учител в областта на изящно и приложно изкуство, теория и история на пластичните изкуства. Нейни ученици са носители на многобройни награди в национални конкурси за детско изобразително творчество. В дългогодишната практика на отличения учител можем да изброим много реализирани проекти с ХГ Добрич и РИМ Добрич. През последните десет години Мария Попова се включва активно и в различни комисии и работни групи към МОН. 

Официалната церемония по награждаването, организирана от Регионално управление на образованието – гр. Добрич, се проведе днес, 19 май 2026 г., в СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Добрич.

Днес се състоя и церемония за връчване на грамоти на учениците от СУ „Св. Климент Охридски“ класирани на 1-во място на Национална олимпиада по гражданско образование – областен кръг:

Християна Станимирова Пиргова – 1 клас, с ръководител – Тетяна Радова;

Маринела Красимирова Иванова – 4 клас, с ръководител – Даниела Георгиева;

Виолета Мирославова Енчева и Никол Петрова Николова – 9 клас, с ръководител – Димитър Гочев Димитров;

Виктор Ангелов Желязков – 11 клас, с ръководител – Димитър Гочев Димитров.

Ръководството и колективът на СУ „Св. Климент Охридски“ поздравяват отличените преподаватели и им пожелават здраве, вдъхновение и още много професионални успехи!